Gotowe motywy

Jednym z dostępnych rozwiązań tworzenia stron internetowych jest korzystanie z płatnych motywów dla systemu CMS Wordpress. Firmy, które zastanawiają się nad tym rozwiązaniem mogą zapoznać się z poniższą listą wad i zalet korzystania z gotowych motywów.

themeforest

Zalety

  • Niska cena – Niezaprzeczalną zaletą gotowych motywów jest ich cena. Dobrej jakości theme’y, takie jak chociażby na http://themeforest.net/ są w cenach od kilkunastu do maksymalnie dolarów. Dzięki temu oszczędzamy na projektowaniu graficznym i kodowaniu, jedynie wymagana jest usługa programistyczna polegająca na instalacji motywu i konfiguracji wtyczek.
  • Krótki czas realizacji – Ze względu na dostępność gotowych motywów, realizacja strony w oparciu o płatną skórkę jest znacznie krótsze niż jej „postawienie od zera”. Zazwyczaj korzystając z gotowego motywu oszczędzamy od kilku do kilkunastu tygodni pracy.
  • Szeroki wybór – Na popularnych serwisach z motywami WordPress znajdziemy mnóstwo propozycji – od tych z ogólnym zastosowaniem, po dedykowane motywy dla określonych stron (wizytówki, blogi, portale itp)

Wady

  • Brak oryginalności – W dzisiejszych czasach, aby pozyskać klientów, większość firm stara się wyróżnić na tle konkurencji. Prawdziwą oryginalność może dać stronie internetowej tylko indywidualny projekt, dopasowany do logotypu firmy, jej charakteru i temperamentu. Korzystając z gotowych motywu trzeba również pamiętać, że wiele firm może korzystać z identycznego theme’u.
  • Niska optymalizacja – Wiele dostępnych motywów zawiera dużą ilość modułów i funkcjonalności, które mają sprostać różnym wymaganiom. Niestety, z tego też względu strony internetowe mogą wyświetlać się dużo wolniej od dedykowanych rozwiązań, a przerost funkcji w panelu administracyjnym może stać się prawdziwym utrapieniem.
  • Gwarancja – Strony realizowane w całości przez rzetelne agencje interaktywne są objęte co najmniej roczną gwarancją na wypadek ewentualnych błędów. Co prawda, twórcy gotowych motywów również deklarują aktualizacje błędów w swoich theme’ach, jednak kontakt z nimi może być utrudniony, a czas naprawy może się okazać zbyt długi.

Podsumowanie

W wielu sytuacjach skorzystanie z gotowego motywu będzie dobrą i rozsądną decyzją. Jednak firmom, którym zależy na podkreśleniu indywidualności marki, rzetelnej obsłudze i jakości działania strony internetowej polecamy kompleksową usługę wraz z indywidualnym projektem graficznym. To rozwiązanie, które na dłuższą metę zdecydowanie bardziej opłaca się firmom, które oferują swoim klientom najwyższą jakość usług.