Projektowanie stron internetowych

Załóżmy, że chcesz mieć stronę internetową. Jesteś pewny i zdecydowany. To pierwszy krok. W następnym szukasz kogoś, kto ją dla Ciebie zrobi, bo sam się tym nie zajmujesz. Niezależnie od wykonawcy, pewne zasady muszą być zachowane.

Najważniejsze to wiedzieć, czego się chce. Są różne strony, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych – wizytówki, blogi, sklepy, portale społecznościowe. Strony wyłącznie informacyjne, ale też takie, które umożliwiają składanie zamówień czy interakcję z właścicielem. Od funkcji, którą ma spełniać strona, zależy stopień jej rozbudowania, liczba podstron, ilość tekstu i zastosowane technologie. Wiedz, czego chcesz – to połowa sukcesu!

Najlepiej gdybyś wiedział też ile pieniędzy możesz na stronę przeznaczyć. Gra w otwarte karty pozwala obydwu stronom zaoszczędzić przede wszystkim mnóstwo czasu. Po co dokonywać skomplikowanej wyceny wielu funkcji, jeśli wiesz, że możesz na swoją stronę przeznaczyć ułamek swojego budżetu? Agencje zwykle mają ustalone stawki, warto więc porozmawiać o tym na początku. Od sumy, którą dysponujesz, zależą też technologie, które będą brane pod uwagę. Można oprzeć się na ogólnodostępnych rozwiązaniach na wolnej licencji, a można też zbudować dedykowany Twojej firmie, niepowtarzalny system. Wszystko jednak ma swoją cenę.

Załóżmy, że dwa pierwsze punkty zostały spełnione. Chcesz przygotować dla swojej firmy stronę z kilkoma zakładkami, w których będziesz mógł samodzielnie dodawać różne treści. Widełki cenowe zostały uzgodnione, czas więc wziąć się do pracy.

Na początku podziel się z wykonawcą wszystkimi swoimi pomysłami na stronę. Nie chodzi o sprecyzowane rozwiązania, to rola wykonawcy. Bardziej o Twoją wizję strony, jej wyglądu, układu treści, palety barw, elementów dodatkowych (np. formularz kontaktowy, wtyczki społecznościowe). Powiedz po prostu o wszystkim, o czym myślałeś w związku ze swoją stroną internetową. Możesz dostarczyć makiety, czyli wstępne projekty strony i jej poszczególnych podstron. Jednak lepiej powierzyć to agencji – zostaną one przygotowane profesjonalnie, z udziałem specjalisty od użyteczności, zgodnie z trendami.

Ważną kwestią jest ustalenie harmonogramu prac. Od razu na początku. Dobrze jest ustalić ostateczny termin uruchomienia strony i pokazania jej światu. Od ilości czasu na pracę zależą wszystkie inne czynniki. Istotne są też kamienie milowe. Na przykład agencja musi odpowiednio wcześnie dostać od Ciebie treści na stronę (teksty, zdjęcia) lub mieć czas na zlecenie ich przygotowania copywriterowi i fotografowi. Ich oprogramowanie też zajmuje trochę czasu, więc wszystko musi być zaplanowane. Dobrze jest ustalić odstępy czasu, w których wykonawca będzie informował o postępach prac, a Ty przesyłał swoja opinię. Dobrze jest też wyznaczyć do tych zadań konkretną osobę w firmie.

Podsumowując, współpraca z wykonawcą będzie układała się dobrze, jeśli na samym początku ustalone zostaną najważniejsze kwestie. Gdybyś potrzebował więcej informacji, zapraszamy do naszego biura w Poznaniu lub kontaktu telefonicznego. Razem na pewno wpadniemy na odpowiedni pomysł.