Responsywne strony www

Wymagania wobec stron www są coraz większe. Nowe funkcjonalności wymagają nowego wyglądu. Ostatni czas to moda na strony responsywne. Moda? To odpowiedź na oczekiwania internautów!

Strony responsywne to strony, które dostosowują się do rodzaju urządzeń, na których są wyświetlane. Wyglądają dobrze na potężnym ekranie w domu i na smartfonie w podróży. Czy to nowinka dla gadżeciarzy, bez której można się obejść, nie ponosząc dodatkowych kosztów pracy programisty? Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie. Responsive web design nie jest oczywiście obowiązkowy, ale przynosi wiele korzyści.

Strona www ma kilka podstawowych funkcji. Ma przede wszystkim informować. O czymkolwiek związanym z jej właścicielem. Umieszczane na niej treści służą temu, by dotrzeć do jak największej liczby użytkowników – teksty, zdjęcia, filmy są dla odwiedzających. A trendy są takie, że coraz więcej osób korzysta z internetu mobilnego, czyli poza domowym komputerem czy nawet laptopem. Zwykła strona zachowa się na smartfonie dwojako. Albo całkiem się rozsypie, czyli będzie bezużyteczna, albo potraktuje ekran telefonu jak zwyczajny monitor. Wtedy internauta zmuszony będzie wykonywać niezliczone ruchy palcami tylko po to, by przeczytać jedno zdanie. Będzie mu się chciało?

Skoro coraz częściej korzystamy ze smartfonów i tabletów, to także za ich pomocą dokonujemy zakupów w e-sklepach. Znajdujemy produkt, szukamy w sieci oferty z najtańszą ceną i kupujemy! Jeśli znaleziony sklep nie będzie responsywny, komukolwiek będzie się chciało walczyć z miniaturowymi literkami i polami do uzupełnienia? Raczej nie.

Innymi słowy – rezygnacja z budowy strony responsywnej oznacza dobrowolne ograniczenie jej zasięgu. Na własne życzenie. Można napracować się nad zawartością strony planując, że będzie służyła przez kolejne 5 lat. Wszystko na nic. Za jakiś czas wszystkie strony będą responsywne i te stare pozostaną w zdecydowanej mniejszości. Można też wydawać tysiące na reklamę swojego sklepu w sieci – jeśli nie będzie responsywny, ruch przejmie konkurencja i jej responsywna strona.

Mamy świadomość, że konieczność RWD nie dla wszystkich jest tak oczywista, jak dla nas. Dlatego zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistych odwiedzin w Poznaniu. Z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości.