Czym jest crowdfunding?

Łatwiej wpaść na świetny pomysł niż go zrealizować. Często po prostu brakuje na to funduszy. Ale jest rozwiązanie! Młody przedsiębiorca może je zebrać od ludzi, którym podoba się jego projekt. Małe wpłaty od tysięcy osób mogą nawet przewyższyć zapotrzebowanie.

Na tym właśnie polega crowdfunding, finansowanie przez tłum, choć po polsku brzmi to trochę nieelegancko. Sukces tego modelu tkwi w tym, że zwykle jest wiele osób, którym przypada do gustu pomysł jednej osoby. Często same widzą sens w realizacji takiej idei – wdrożenia usługi czy przygotowania produktu. Same widzą, że skorzystają na takiej innowacji. Problemem jest, jak to zwykle bywa, brak pieniędzy na zakup sprzętu czy profesjonalne usługi np. programistyczne. Kilkanaście tysięcy zł dla jednej osoby to kwota często nie do przeskoczenia, ale dla kilkunastu tysięcy ludzi?

crowdfunding co to takiego?

Finansowanie społecznościowe opiera się na starej zasadzie „ziarnko do ziarnka”. Przywędrowało do nas z Zachodu i w sumie nieźle się przyjęło. Platforma Wspieram.to obchodzi właśnie rok istnienia, jest podobna do Kickstartera, ale „swojskość” powoduje większe zaufanie, a i bariery językowej brak. Właśnie uruchomiona została specjalna podstrona, na której można zobaczyć co przez ten rok we Wspieram.to się działo.

czym jest finansowanie społecznościowe?

Wszystkie projekty wsparte zostały kwotą 282 310 zł, zrealizowano w sumie 29 pomysłów. Wpłat dokonały 4702 osoby, a największe jednorazowe wsparcie wynioslo aż 10 000 zł! Można by wiele o Wspieram.to pisać, ale ich strona jest tak przejrzysta, że właściwie polecam na nią zajrzeć i poczytać. Wszystkiego tam się dowiecie. Może nawet zrealizujecie własny pomysł?