Facebook kończy 10 lat!

10 lat to i dużo, i mało. Dla portalu społecznościowego na pewno dużo. Wszyscy pewnie znają historię o początkach, gdy Mark Zuckerberg w swoim pokoju w akademiku założył dla żartu mało poważną stronę. A co było potem?

Właściwie trudno w krótkiej notce opisać to, co było potem. Bo działo się bardzo dużo. Od platformy dla studentów Harvardu Facebook stał się globalnym portalem, o którym przynajmniej słyszeli wszyscy internauci, a i niepodłączeni pewnie też. Jedno go kochają, inni nienawidzą, ale trudno być wobec FB obojętnym. A jeśli ktoś uważa, że FB jest przeceniany, nie ogarnia tak naprawdę realiów współczesnego świata.

Można by bowiem rzucić jakiekolwiek hasło dotyczące życia społecznego i indywidualnego, zestawić je z Facebookiem i zauważyć zmiany wywołane przez FB. Nie sądzę, bym się mylił. Gospodarka, kultura, marketing, komunikacja, relacje międzyludzkie, życie psychiczne… Facebook na wszystko wpływa. Nie sposób opisać tutaj chociażby części tych zmian, powstały na ten temat książki, a i sieć roi się od różnych analiz. Warto więc poszukać. Także na samym Facebooku.

Z okazji urodzin prezentujemy infografikę (narzędzie spopularyzowane m.in. przez FB) pokazującą zmiany portalu w czasie oraz najciekawsze statystyki. Ciekawe jak (i jednak czy!) będą one wyglądały za kolejnych 10 lat…

facebook_10th_timeline