IBM widzi przyszłość

IBM - jeden z najstarszych koncernów informatycznych, już po raz ósmy przedstawił autorską prognozę opisującą pięć innowacji, które zmienią nasze życie przez najbliższe 5 lat.

Raport zatytułowany „Next 5 in 5” opisuje zmiany związane z rozwojem handlu, edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa w sieci i funkcjonowania miast.

Według badaczy urządzenia elektroniczne zaczną uczyć się, wyciągać wnioski i naturalnie z nami współpracować. IBM uważa, że coraz mniejsze komputery towarzyszące nam na każdym kroku, zbierając wszelkie dane do chmury, będą w stanie zmienić nasze codzienne życie w 5 płaszczyznach:

Odrodzenie tradycyjnych sklepów

Brzmi nielogicznie, prawda? Przecież z roku na rok to własnie e-handel zabiera klientów ze stacjonarnych punktów. IBM uważa jednak, że lokalne sklepy powiązane z ogromną ilością danych przechowywanych w chmurze, będą w stanie tworzyć indywidualną ofertę dla każdego klienta. W praktyce mogłoby to wyglądać tak, że sprzedawca wiedzący wszystko o naszych preferencjach zakupowych, dobrałby idealny produkt dla nas, zyskując przewagę nad e-sklepami w postaci namacalnej możliwości obejrzenia towaru.

IBM_mda

Cyfyzacja systemów nauczania

Badacze IBM szacują, że dzięki gromadzeniu wszystkich danych z testów i klasówek w chmurze obliczeniowej, będzie można tworzyć program nauczania indywidualnie dopasowany do każdego ucznia. Co więcej, na podstawie skomplikowanych algorytmów oraz z pomocą nauczycieli łatwiej będzie ukierunkować edukacje uczniów, tak aby jak najlepiej wykorzystać ich talenty i potencjał. Podobno specjaliści z IBM już pracują nad tym projektem z grupą 170 tysięcy amerykańskich uczniów.

Inteligentna medycyna

Wyobraźmy sobie system, który na podstawie stanu naszego zdrowia oraz analizy kodu DNA przeszuka wszelkie możliwe artykuły i analizy medyczne, tak aby przygotować najlepszy sposób leczenia. Dodajmy do tego gromadzone w chmurze informacje o reakcji pacjentów przy danym sposobie leczenia, a uzyskujemy idealne narzędzie do walki z chorobami i wszelkimi dolegliwościami.

Cyfrowy stróż prawa

Naukowcy IBM oceniają, że za 5 lat każdy z nas będzie dysponował inteligentnym narzędziem chroniącym przed kradzieżami w sieci. Cyfrowy stróż będzie analizował nasze zachowania w internecie, na podstawie których będzie wyciągał wnioski czy osoba zalogowana na urządzeniu to my czy ktoś inny. Ma to chronić nas przed kradzieżą danych personalnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo w sieci.

Inteligentne miasta

Badacze widzą w przyszłości miasta, w których korzystanie z mediów społecznościowych będzie miało bezpośredni wpływ na działania władz. Dodatkowo, mieszkańcy będą się doskonale dogadywać gdzie jest korek i gdzie można znaleźć ciekawe wydarzenia kulturalne. Szczerze? Wydaje mi się, że specjaliści IBM szukając 5-tej prognozy nie znaleźli nic twórczego i opisali rzecz, która już ma miejsce. Na Facebook’u aż roi się od stron miastowo-kulturalnych, a nie trudno też zgłosić feedback władzom miast.

Podsumowując, ciekawa prognoza IBM, w której część przewidywań brzmi realnie, część brzmi inspirująco, a część zwyczajnie już ma miejsce w 2014 roku.