Jak być kreatywnym?
Kreatywność to słowo klucz współczesnego świata. Wszyscy są lub przynajmniej chcą być kreatywni. A na pewno powinni, takie są wymogi rynku pracy, bo na pewno nie szkolnictwa, polskiego szczególnie.
Wymóg kreatywności tworzy rynkową niszę dla książek i szkoleń. To trochę dziwne, że ludzie chcą dowiedzieć się jak być kreatywnym od innych ludzi, mając na tacy podane gotowe recepty. Przypomina to sprzedaż gotowych systemów gry w lotka, które gwarantują wielkie wygrane 😉
Ale nie o tym. W sieci roi się od oddolnych poradników, często w formie infografik. Niektóre polecają wykonywanie czynności niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, jak na przykład inspirująca podróż w Himalaje. Ale są też całkiem przyjemne źródła z poradami możliwymi do wykonania w codziennym życiu. I ładnie zaprojektowane.
-
Czytaj więcej książek
Może powinno to brzmieć „Czytaj książki.”? Polacy nie czytają, większość z nich. Część jednak pochłania treści z sieci. Czy to to samo? Zdecydowanie nie. Książka nie męczy wzroku tak jak ekran, pozwala oderwać się od rzeczywistości. I mowa tutaj o beletrystyce a nie kolejnej branżowej cegle.
-
Oglądaj TED
Poćwiczysz angielski i poznasz interesujących ludzi. Często bije z nich entuzjazm i ekscytacja tym, co robią. To może naładować akumulatory do własnych przedsięwzięć.
-
Rysuj dla zabawy
Bo pewnie nic ciekawego z tego i tak nie wyjdzie 😉 Ale zadziwiająco wiele osób rysuje, szkicuje czy bazgrze podczas spotkań, wykładów i szkoleń. Może wtedy bardziej się skupiają? Chyba, że powstrzymują się od zaśnięcia.
-
Podróżuj
To najtrudniejsze z listy. Ale może raz do roku krótkie wakacje uda się zorganizować? Albo weekendowy wypad w okolice swojego miasta? Świat nie kończy się na biurze, mieszkaniu i znanym rejonie miasta.
-
Pojedź autobusem miejskim
Nigdy w życiu! Autorce chodziło zapewne o porzucenie własnego samochodu. Polecam więc wsiąść na rower, co przynosi w krótkim czasie same pozytywne rezultaty.
-
Przejdź się
Krótki spacer działa podobnie jak jazda na rowerze. I nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy wysiąść z tramwaju kilka przystanków przed domem.
-
Znajdź sobie nowe hobby
Z tym mam problem. Hobby albo się ma, albo nie. Ciężko nagle stwierdzić „O! To będzie moje hobby!”. Zwykle trafia się na nie przypadkiem, często dzięki znajomym. Może warto się z nimi częściej spotykać?
-
Poznaj nowy smak lodów
W życiu liczą się małe przyjemności. Niech będą to lody, inny smakołyk, nowe miejsce na piwo. Nie ma sensu podążać stale tymi samymi ścieżkami. Zawsze można na nie wrócić, a może nie będzie trzeba?
-
Bądź otwarty
Na świat, ludzi i to, co przynoszą. Otwarty umysł chłonie to, co najlepsze i nie przejmuje się głupotami.
-
Bądź blisko natury
Zieleń ponoć uspokaja. Może więc popołudnie w parku? Albo chociaż kwiatek do biura w oczekiwaniu na wiosnę?
-
Słuchaj muzyki
Ale nie z radia czy telewizji (o ile jeszcze stacje „muzyczne” ją emitują). Dobrana do emocji pozwala je podtrzymać lub zmienić, zależnie od potrzeby.
-
Bądź sobą
Rób swoje, idź własną drogą. I postępuj zgodnie z radami autorki 😉