Jak być kreatywnym?

Kreatywność to słowo klucz współczesnego świata. Wszyscy są lub przynajmniej chcą być kreatywni. A na pewno powinni, takie są wymogi rynku pracy, bo na pewno nie szkolnictwa, polskiego szczególnie.

Wymóg kreatywności tworzy rynkową niszę dla książek i szkoleń. To trochę dziwne, że ludzie chcą dowiedzieć się jak być kreatywnym od innych ludzi, mając na tacy podane gotowe recepty. Przypomina to sprzedaż gotowych systemów gry w lotka, które gwarantują wielkie wygrane 😉

Ale nie o tym. W sieci roi się od oddolnych poradników, często w formie infografik. Niektóre polecają wykonywanie czynności niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, jak na przykład inspirująca podróż w Himalaje. Ale są też całkiem przyjemne źródła z poradami możliwymi do wykonania w codziennym życiu. I ładnie zaprojektowane.
 

 1. Czytaj więcej książek

aaa1

Może powinno to brzmieć „Czytaj książki.”? Polacy nie czytają, większość z nich. Część jednak pochłania treści z sieci. Czy to to samo? Zdecydowanie nie. Książka nie męczy wzroku tak jak ekran, pozwala oderwać się od rzeczywistości. I mowa tutaj o beletrystyce a nie kolejnej branżowej cegle.
 

 1. Oglądaj TED

aaa2

Poćwiczysz angielski i poznasz interesujących ludzi. Często bije z nich entuzjazm i ekscytacja tym, co robią. To może naładować akumulatory do własnych przedsięwzięć.
 

 1. Rysuj dla zabawy

aaa3

Bo pewnie nic ciekawego z tego i tak nie wyjdzie 😉 Ale zadziwiająco wiele osób rysuje, szkicuje czy bazgrze podczas spotkań, wykładów i szkoleń. Może wtedy bardziej się skupiają? Chyba, że powstrzymują się od zaśnięcia.
 

 1. Podróżuj

aaa4

To najtrudniejsze z listy. Ale może raz do roku krótkie wakacje uda się zorganizować? Albo weekendowy wypad w okolice swojego miasta? Świat nie kończy się na biurze, mieszkaniu i znanym rejonie miasta.
 

 1. Pojedź autobusem miejskim

aaa5

Nigdy w życiu! Autorce chodziło zapewne o porzucenie własnego samochodu. Polecam więc wsiąść na rower, co przynosi w krótkim czasie same pozytywne rezultaty.
 

 1. Przejdź się

aaa6

Krótki spacer działa podobnie jak jazda na rowerze. I nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy wysiąść z tramwaju kilka przystanków przed domem.
 

 1. Znajdź sobie nowe hobby

aaa7

Z tym mam problem. Hobby albo się ma, albo nie. Ciężko nagle stwierdzić „O! To będzie moje hobby!”. Zwykle trafia się na nie przypadkiem, często dzięki znajomym. Może warto się z nimi częściej spotykać?
 

 1. Poznaj nowy smak lodów

aaa8

W życiu liczą się małe przyjemności. Niech będą to lody, inny smakołyk, nowe miejsce na piwo. Nie ma sensu podążać stale tymi samymi ścieżkami. Zawsze można na nie wrócić, a może nie będzie trzeba?
 

 1. Bądź otwarty

aaa9

Na świat, ludzi i to, co przynoszą. Otwarty umysł chłonie to, co najlepsze i nie przejmuje się głupotami.
 

 1. Bądź blisko natury

aaa10

Zieleń ponoć uspokaja. Może więc popołudnie w parku? Albo chociaż kwiatek do biura w oczekiwaniu na wiosnę?
 

 1. Słuchaj muzyki

aaa11

Ale nie z radia czy telewizji (o ile jeszcze stacje „muzyczne” ją emitują). Dobrana do emocji pozwala je podtrzymać lub zmienić, zależnie od potrzeby.
 

 1. Bądź sobą

aaa12

Rób swoje, idź własną drogą. I postępuj zgodnie z radami autorki 😉