Jak nazwać stronę www?

Nie ma cię w sieci? Nie istniejesz. Przynajmniej dla klientów, jeśli masz ambicje większe niż dotarcie z ofertą warzywniaka do okolicznych mieszkańców. A internet jest zatłoczony do granic możliwości, z każdym dniem coraz bardziej. Jaką nazwę wybrać dla swojego miejsca w sieci?

Według Entrepreneura codziennie na całym świecie rejestruje się niemal 84 tysiące nazw domen. Ile zarejestrowano dotychczas aż ciężko sobie wyobrazić. Szczęśliwi ci, którym udało się założyć stronę z odpowiadającą im na 100% nazwą. Większość musi kombinować by poradzić sobie z tłokiem. Nazwa musi być dźwięczna, krótka i łatwa do zapamiętania. I zgodna z nazwą firmy, której dotyczy. Poniżej kilka wskazówek jak to zrobić.

1. Pamiętaj, że domena to jedno z głównych narzędzi brandingowych

domena na sprzedaż

Każdemu zależy by nazwa jego firmy była rozpoznawalna. Pojawia się w reklamach, na materiałąch korporacyjnych i wszędzie indziej. Tak też powinno być w przypadku domeny. Najlepiej by strona nosiła po prostu tylko nazwę taką jak firma. Można też spróbować do nazwy własnej dodać chwytliwe określenie np. branży, jeśli biznes dopiero w niej zaczyna. A najlepiej zarejestrować kilka domen i ruch z wszystkich kierowac na jedną z nich.

2. Wybierz nazwę krótką, chwytliwą i łatwą do zapamiętania

domena do kupienia

To oczywiste. Nikomu nie będzie chciało się wpisywać adresu złożonego z 45 znaków. Nawet jeśli, może się pomylić i zniechęcić. Długie adresy są też trudne do zapamiętania, a przecież nie zapisujemy wszystkiego co usłyszymy. Właśnie! Słyszymy często to, co chcemy i nawet króciutką nazwę możemy przekręcić. Głuchy telefon zawsze działa. Warto żeby nazwa nie powodowała pomyłek w stylu zamiany „r” na „”l” czy „b” na „p”. Czyli: krótko i konkretnie, bez niedopowiedzeń.

3. Dobierz odpowiednie rozszerzenie

gdzie wykupić hosting

Jest równie ważne jak nazwa. Najpopularniejsze to oczywiście „.com”, dalsze to „.net”, „.org”, „.info” i „.co” i wiele, wiele innych. To tzw. domeny najwyższego rzędu (Top Level Domains), czyli ostatnie występujące w adresie strony. Dzięki powstawaniu nowych generycznych rozszerzeń (genericTLD) można ciekawie grać nimi oraz nazwą firmy. Prowadzisz bloga? Wybierz rozszerzenie „.blog”. Dobrym przykładem jest też bit.ly, gdzie nazwę firmy tworzy domena z rozszerzeniem.

4. Uważaj na piractwo domenowe (cybersquatting)

agencja interaktywna poznań

Grozi ono raczej wielkim i znanym markom, ale uważać muszą wszyscy. Polega na rejestrowaniu domen z nazwą firmy i wolnymi rozszerzeniami. Przykładowo – firma kupuje „.com”, pirat kupuje „.org”, „.net” i kilka innych. Ludzie często nie pamiętają rozszerzeń i wpisują adres najbardziej prawdopodobny. Zamiast na stronę firmy trafiają zupełnie gdzie indziej. Pół biedy jeśli firma traci tylko ruch. Gorzej gdy cierpi jej wizerunek, bo fałszywa domena kryje w sobie pornografię. To niestety częsta praktyka, piraci  odsprzedają firmom domeny za bajońskie sumy. Warto więc zarezerwować kilka rozszerzeń. I nazw z literówkami. Allegro nie posiada strony alegro.pl, a ten błąd jest pewnie częsty.

5. Zadbaj o swoją markę osobistą

aplikacje na facebooka

Najpewniej największą dla ciebie wartością jesteś ty sam. Twoja firma może upaść albo odnieść sukces i zostać kupiona przez giganta. A Twoje nazwisko raczej się nie zmieni. Chyba, że będziesz tego bardzo chciał. Dlatego już dziś zarezerwuj domenę ze swoim nazwiskiem. Nawet jeśli nie masz na nią pomysłu, kiedyś może się przydać.

6. Bądź kreatywny

sklepy internetowe

Większość jednowyrazowych domen jest zajęta. Trzeba się więc wysilić. Łączyć wyrazy, skracać je, wydłużać lub wymyślac całkowicie nowe. Warto to zrobić już na etapie nazywania firmy, sprawdzając czy można pomysł na nazwę przekuć w domenę.

7. Unikaj myśl-ników

obsługa social media

Są kłopotliwe przy podawaniu adresu i przy jego wpisywaniu w wyszukiwarkę. Nic dodać, nic ująć.

8. Sprawdź nazwę w mediach społecznościowych

gry przeglądarkowe

Rejestracja domeny, choć trudna, nie wystarczy. Dzisiejszy internet to media społecznościowe, większość firm chce być w nich obecnych. Trzeba więc sprawdzić czy przypadkiem nie istnieje już np. fanpage nazwany tak, jak Twoja firma.

9. Nie pozwól by domena wygasła

zenbox

Domenę wykupuje się na określony czas, po którym trzeba ją odnowić. Jeśli zapomnisz to zrobić, może spotkać cię przykra niespodzianka. Budowana przez ciebie strona, ruch, zamówienia i wszystko inne mogą z dnia na dzień stracić na wartości z powodu niedopilnowania jednego prostego przelewu.