Jak zarządzać projektami

Każdy projekt wymaga odpowiedniego podejścia organizacyjnego. Kiedy przy zleceniu biorą udział co najmniej dwie osoby, oprócz wyraźnego podziału obowiązków konieczna jest jasna komunikacja.

zarządzanie projektami mda systems

Przykładowo: grafik musi poinformować programistę front-end o wykonaniu layoutu, a ten z kolei, w przypadku koniecznych zmian musi powiadomić o tym grafika. Przy takim układzie sił i obowiązków, bardzo łatwo jest utrzymać projekt w stałym porządku. Jednak typowa agencja interaktywna to co najmniej 10 bieżących projektów, 10 aktualnych klientów i 10 pracowników. W takich warunkach odpowiednia organizacja i zapewnienie jasnej komunikacji są niezbędne. Dlatego project managerowie, którzy chca sukcesywnie realizować zlecenia, mogą skorzystać z dostępnych narzędzi, które z pewnością ułatwią pracę zarówno im, jak i całemu zespołowi.

Jednym z takich softów jest powszechnie szanowany Basecamp. To proste narzędzie może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie skrzynki mailowe pękają w szwach, a monitory pokryte są dziesiątkami żółtych karteczek. Jak w praktyce wygląda korzystanie z Basecampa? Po zalogowaniu do tej webowej aplikacji pojawia się lista aktualnych projektów. Dodając nowy projekt mamy możliwość dołączenia do niego innych użytkowników Basecampa (członków zespołu). W nowo utworzonym projekcie możemy tworzyć listy zadań oraz przesyłać pliki. Na każdej liście zadań do punktów możemy przypisywać deadline oraz dodawać komentarze. Dzięki temu członkowie zespołu nie pogubią się w natłoku zadań, a wszelkie dyskusje oraz modyfikacje są dostępne w stałych i łatwo dostępnych miejscach. Oczywiście do szybkich spraw dostępny jest chat, dzięki czemu nie trzeba korzystać z dodatkowych narzędzi. Basecamp można wypróbować darmowo przez 2 miesiące. Po tym okresie można korzystać z jednego z czterech dostępnych pakietów cenowych.
Basecamp
Inną popularną aplikacją do zarządzania projektami jest Redmine. Podstawową różnicą między Basecampem jest konieczność instalacji na własnym serwerze. Program, mimo że nie jest piękny, to w niczym nie ustępuje funkcjonalnością. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików, posiada kalendarz, wykresy Gantta oraz funkcję zgłaszania błędów. Można dzięki niemu wysyłać wiadomości, zarządzać dokumentami oraz zarządzać czasem. Niewątpliwą zaletą Redmine’a jest jego koszt, a właściwie jego brak. Cena jest uzależniona jedynie od kosztów utrzymania domeny. Rzecz jasna, większość agencji, które korzystają z Redmine’a instalują go na localhostach, dzięki czemu nie muszą ponosić żadnych kosztów za korzystanie z apki.
Redmine
Komunikacja w zespole to nie tylko tekst. Codzienność agencji reklamowych i interaktywnych to poprawki layoutów, bugi w aplikacjach i błędy na stronach internetowych. Sam opis w mailu często jest nie wystarczający, a nie uporządkowane screeny mogą wprowadzić tylko większy chaos. Z myślą o takich sytuacjach powstał polski projekt o nazwie Bugio. Istota działania aplikacji jest bardzo prosta: użytkownik po wrzuceniu zdjęcia (np. screen) otrzymuje do dyspozycji narzędzia takie jak edytor tekstu czy różne kształty, dzięki którym może opisywać uwagi na zdjęciu. Największym atutem aplikacji jest automatyczne tworzenie zadań po naniesieniu poprawek. Zadania można przesyłać dalej, odchaczać i komentować. Dzięki temu cały zespół może śledzić postęp zmian i nie zgubi się w natłoku poprawek. Projekt ma zostać zakończony lada dzień, ale już teraz można dostać zaproszenie umożliwiające skorzystanie z aplikacji będąc pierwszymi w kolejce.
Bugio - Visual Bug Tracker
To tylko kilka przykładów aplikacji usprawniających pracę w agencjach reklamowych. Oczywiście, podstawa to dobra samodyscyplina i zaangażowanie, a w tym niestety żadna aplikacja nam nie pomoże 🙂