Jak zrobić stronę www?

Możliwość czerpania wzorców stwarza serwis Awwwards, który prezentuje najlepsze zdaniem jurorów i użytkowników strony internetowe z całego świata. Warto go śledzić, głównie dla inspiracji.

Serwis jest otwarty tak naprawdę dla wszystkich. Każdy może zaproponować stworzoną przez siebie stronę, po złożeniu zgłoszenia zostanie ona oceniona przez grono ekspertów z dziedzin takich, jak web design, usability, development. Także zarejestrowani użytkownicy mogą oddawać swoje głosy, ale niestety do końcowej oceny liczą się tylko te oddane przez ludzi posiadających minimum 5000 wcześniej zdobytych punktów. Ocena internautów jest dodawana do ocen 8 jurorów.

wwwwawa1

Strony są punktowane w 4 kategoriach: design, kreatywność, użyteczność i content. Ich waga nie jest równa, najbardziej liczy się design (aż 50%). Mogą zyskać tytuł strony dnia, miesiąca lub roku albo zdobyć przynajmniej „honorową wzmiankę”. Upload strony jest, jak to w takich przypadkach często bywa, płatny, robią to więc chyba tylko pewni swego twórcy.

Ale cała reszta może korzystać z tego, co na stronie się znajduje, zupełnie za darmo. A jest z czego. Projekty można przeglądać (właściwie wchodzić na podane strony) według kategorii ich przeznaczenia. Jeśli interesują nas strony korporacyjne, znajdziemy je. Podobnie z wieloma innymi: moda, fotografia, blogi, instytucje etc. Jeśli klient chce oficjalną stronę swojej firmy, można poszukać gotowych rozwiązań, które już zdobyły uznanie ekspertów. Pomagają w tym też tagi, opisujące nie tylko tematykę strony, ale chociażby technologię.

wwwawa3

Najlepsza jednak jest możliwość wyszukania projektu według koloru. Mamy klienta, który potrafi jedynie powiedzieć, że jego strona ma być zielona, bo to odda specyfikę firmy jako przyjaznej naturze? No problem. Pracujemy z Junior Brand Managerem chcącym subtelnie podkreślić luksus produktów? Znajdziemy coś i dla niego.

wwwawa2

Oprócz samych projektów na stronie znajduje się blog. Zawiera cenne informacje dla designerów, źródła darmowych grafik do ściągnięcia i tym podobne przydatne rzeczy. Jest też Design Inspiration Wall (jej nazwa mówi sama za siebie), zestawienie najaktywniejszych członków społeczności oraz spis wydarzeń, niestety raczej spoza Polski.