Kto jest kim?

Właśnie stoisz przed decyzją, komu powierzyć wykonanie nowego serwisu internetowego. Słyszałeś opinie, że warto powierzyć tą pracę agencji interaktywnej. Jednak całkiem naturalnym jest zadanie pytania: "Dlaczego na efekt mojej nowej witryny musi pracować cały sztab ludzi?"

minimum-viable-team-529x250

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto poznać skład zespołu agencji interaktywnej. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego stworzenie nowego serwisu warto powierzyć całemu zespołowi.

copywriter-typing-documents

Copywriter

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – mówi przysłowie. Nie musi ono jednak obowiązywać w internecie. Otóż, tworząc stronę internetową, to od Ciebie zależy, jak opiszesz własną firmę. Dlatego zlecając to zadanie agencji interaktywnej, pierwszą osobą, która zajmie się Twoim projektem będzie copywriter. To on zajmie się przygotowaniem treści na Twoją witrynę, napisaniem chwytliwych tekstów i nagłówków oraz rozplanowaniem treści, tak aby Twoi klienci „widzieli” Cię jak najlepiej.

web

Grafik (web designer)

Okej, mamy już gotowe teksty na nową stronę. Teraz wypadałoby je atrakcyjnie pokazać. Tym właśnie zajmuje się grafik. Jego zadaniem jest stworzyć tzw. „layout” – graficzny projekt witryny. Web designer korzystając z przygotowanych tekstów, narzędzi graficznych, baz zdjęć, materiałów dostarczonych przez Ciebie oraz swojego ponadprzeciętnego gustu wykona odpowiednią ilość „widoków” strony internetowej. Te pliki graficzne następnie trafią do Ciebie w celu akceptacji lub zlecenia dalszych poprawek. Sumienny grafik nie spocznie, póki klient nie będzie zadowolony z projektu strony.

web-logos

Programista front-end

Zaakceptowałeś już projekt graficzny Twojej nowej strony internetowej. Nadszedł czas, aby została ona „zakodowana”. Tym właśnie zajmują się programiści front-end. Osoba na tym stanowisku, po otrzymaniu layoutu od grafika zajmuje się jego „cięciem”. Ten skomplikowany zbiór czynności w skrócie można opisać następującym zdaniem: programista front-end sprawia, że projekt zaczyna żyć i działać w przeglądarkach internetowych. To dzięki niemu Twoja strona będzie dobrze widoczna zarówno na desktopie, jak i tablecie czy smartfonie. Zastanawiałeś kiedyś, kto robi te wszystkie niesamowite animacje na stronach internetowych? Przenikanie obrazów, przesuwanie się ikon czy efektowne zmiany kolorów – tak, to właśnie sprawka programistów front-end.

php-code

Programista back-end

Przypuśćmy, że chcesz na swojej stronie internetowej prowadzić bloga. Aby wygodnie dodawać nowe wpisy, wypadałoby korzystać z aplikacji, która umożliwiałaby dodawanie nowych stron i ich edycję lub możliwość usuwania i dodawania mediów. Jedno z zadań programistów back-end to właśnie przygotowanie środowiska do wygodnej edycji twojego serwisu internetowego. W dużym uogólnieniu osoby na tym stanowisku zajmują się programowaniem aplikacji internetowych. W jeszcze większym skrócie, ich praca ma ułatwić Twoją pracę. Dla przykładu, oferujesz identyczny asortyment w dwóch sklepach internetowych oraz w osobnym katalogu produktów. Do tej pory uzupełniając asortyment o 100 nowych produktów, do każdej z trzech platform musiałeś ręcznie wprowadzić nowe pozycje. Programiści back-end mogą napisać dla Ciebie aplikację, która pozwoli dodawać nowe produkty do wszystkich Twoich sklepów i katalogów za jednym kliknięciem myszki!

Jak widzisz, zespół agencji interaktywnej tworzą osoby na całkowicie różnych stanowiskach. Dzięki temu, każda z nich może wykonać swoją pracę na najwyższym poziomie. Powierzenie wykonania strony internetowej takiemu doświadczonemu zespołowi z pewnością przyniesie najlepsze efekty.