Osobisty Street View

Google Street View to już dobrze znana funkcja Map Google. Korzysta się z niej jadąc do obcego miasta, ale także u siebie. Na przykład przed ważnym spotkaniem można zobaczyć czy na miejscu jest miejsce parkingowe. Od niedawna Mapy oferują nową funkcjonalność.

Pojawienie się Street View było dużym wydarzeniem. Dzięki niemu każdy mógł zobaczyć prawie na żywo interesujące go miejsce, co wywołało duży entuzjazm użytkowników. Ludzie oglądali miejsca, do których nie mieli szans dotrzeć z braku czasu lub funduszy, bawili się w wirtualne zwiedzanie miast na innych kontynentach. Ale odwiedzali też miejsca dobrze sobie znane, z dzieciństwa czy obecnie, ciekawi jak wyglądają na zdjęciach zrobionych przez aparaty Google. Oczywiście słychać też było protesty osób i organizacji, które uznały działania Google za sprzeczne z prawem do prywatności. Rzeczywiście, oprócz zwykłych miejskich krajobrazów i sytuacji, na niektórych zdjęciach widać zdarzenia absurdalne, niedorzeczne lub faktycznie demaskujące sekrety niektórych uchwyconych osób, możliwych do rozpoznania choćby dzięki numerowi rejestracyjnemu auta.

Google Street View ma więc dwie strony, jak pewnie każde zjawisko. Nie zmienia to faktu, że ma się dobrze i jest stale rozwijany. Od niedawna mamy możliwość korzystania z nowej funkcjonalności. Zdjęcia wykonane przez Google są statyczne, zrobione raz, w określonym momencie (pora dnia, roku, pogoda), nie są uaktualniane, wymagałoby to ciągłej pracy korporacji. Nowa funkcja ma zmienić ten stan rzeczy – umożliwia tworzenie własnych „street views” i dzielenie się nimi w sieci. Wystarczy do tego urządzenie mobilne lub lustrzanka.

google-maps-photo-spheres-2

Każdy widzi dane miejsce w inny sposób, często ciekawszy niż pokazuje zwyczajne zdjęcie poglądowe. Dzięki zdjęciom sferycznym, uchwytującym niemal 360 stopni obrazu, autor będzie mógł dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Będzie miał z tego satysfakcję, a oglądający często cenną wiedzę np. o natężeniu ruchu ulicznego o danej porze dnia.

W ramach zachęty do tworzenia własnych widoków Google dostarczyło dokładne instrukcje oraz przykłady już wykonanych zdjęć. Warto poświęcić temu tematowi trochę uwagi.