Treść i grafika

Zgodnie z zasadą content marketingu, im bardziej wartościowa treść dla odbiorcy tym większy sukces samej kampanii. Udostępnianie użytecznych tekstów czy artykułów z pewnością pomoże budować świadomość marki i zaangażuje potencjalnych klientów.

Z tym, że nasz target obraca się wokół niezliczonej ilości internetowej treści każdego dnia. Skrzynka mailowa, facebook, portale informacyjne to ogromna ilość contentu, z którym musimy walczyć o odbiorcę. Na niekorzyść działają również zmieniające się zachowania internautów. Według Statistic Brain w ciągu ostatnich 13 lat pogorszyła się nasza zdolność koncentracji, skracając jej średni czas z 12 sekund na 8. Badacze nie pozostawiają na nas suchej nitki powołując się na średni czas koncentracji złotej rybki wynoszący 9 sekund.

Content Marketing - www.mda.pl

Jednak z pomocą przychodzi nam treść wizualna. Interesujące grafiki to skuteczna zachęta dla naszego odbiorcy. Można by się w tym miejscu powołać na dane mówiące o 65% populacji jako o wzrokowcach, ale niewątpliwie każdy internauta wpierw zwraca uwagę na elementy wizualne, a dopiero poźniej na treść. Mimo, że same zdjęcia czy grafiki nie stanowią wartości dodanej w content marketingu, to ich obecność jest niezbędna z perspektywy zdobycia uwagi klienta.

Tak więc, zgodnie z naszą strategia stworzyliśmy wartościowy artykuł, który chcemy udostępnić szerszemu gronu odbiorców. Co można wpleść w tekst aby bardziej zaangażował odbiorcę? Jeśli tematem naszego artykułu jest zbiór rad „jak położyć parkiet?” to dodanie poglądowych zdjęć jest zabiegiem oczywistym. W pozostałych przypadkach atrakcyjnym może być przeplatanie tekstu krótkimi filmami, efektownymi zdjęciami czy infografikami (takimi jak ta poniżej).

Inforgrafika - www.mda.pl

Ważna jest sama jakość obrazów, ale również spójność z założoną strategią. Jeśli naszą kampanią jest cotygodniowe udostępnianie przepisu kulinarnego, warto pamiętać o spójnym układzie każdego z artykułów, dbając o zachowanie tych samych czcionek i ich wielkości, formatów zdjęć oraz ich ilości. Ta konsekwencja ma oczywiście na celu wyrobienie u odbiorcy największej świadomości marki. Dbając o te wszystkie elementy mamy największą możliwość łączenia naszej marki z udostępniana treścią.

Podsumowując, niewątpliwie treść jest najważniejsza. Ale aby przekonać internatów do naszej treści najlepszym sposobem jest przyciągniecie ich uwagi sferą wizualną naszych materiałów.