Wybieramy hosting

Hosting to usługa internetowa, polegająca na udostępnianiu zasobów serwerowni. Innymi słowy, dzięki hostingowi możemy przechowywać i wyświetlać strony internetowe, a także korzystać z takich usług jak poczta, czy serwer FTP.

serwery
Firmy hostingowe oferują wiele usług tego typu, których cechują różne parametry i ceny. Jaki hosting w takim razie wybrać dla danej strony internetowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto najpierw opisać główne typy hostingu:

Serwer współdzielony

Najprostszym rodzajem usługi hostingowej jest serwer współdzielony, w którym wielu użytkowników korzysta z jednego serwera jednocześnie i każdy otrzymuje określoną ilość miejsca do dyspozycji. Taka usługa w zupełności wystarczy dla prostej strony internetowej, bloga czy małego sklepu internetowego. Zaletami serwera współdzielonego są niska cena, opieka administratora i dostęp do panelu administracyjnego.

Serwer VPS

Podobnie jak serwer współdzielony, VPS to usługa, w której z jednego serwera korzysta wiele osób. Jednak tutaj mamy zagwarantowaną określoną moc obliczeniową, gwarancję niezawodności i niezależne zarządzanie. To rozwiązanie, które doskonale się sprawdzi przy większych stronach internetowych i portalach oraz przy większych sklepach internetowych.

Serwer dedykowany

To rozwiązanie dla najbardziej wymagających projektów. Korzystając z serwera dedykowanego otrzymujemy wyłączność na korzystanie ze sprzętu, gwarantowane parametry sprzętu i wysoką wydajność. Serwer dedykowany sprawdzi się przy dużych portalach, takich jak serwisy społecznościowe i wewnętrznych aplikacjach firmowych. Należy jednak pamiętać, że serwer dedykowany jest zdecydowanie droższy niż serwery współdzielone.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze hostingu warto wziąć pod uwage również następujące parametry:

  • ilość baz danych
  • transfer serwera
  • liczba kont mailowych
  • liczba możliwych subdomen