Zaskakujące fakty o WordPress

Mateusz Sitarz

Mateusz Sitarz

Dyrektor zarządzający / O autorze

Rozpoczynając budowę nowej strony internetowej jedną z kluczowych kwestii jest wybór silnika, na którym ją oprzemy. Nie jest to prosty wybór więc być może z pomocą przyjdzie nasza kompilacja interesujących ciekawostek o jednym z nich.

WordPress to świetny system, który z powodzeniem można wykorzystać do małych i wielkich stron www. Jednak czy wiedziałeś, że…

Strony Internetowe WordPress

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie!

Aktualnie z tego systemu zarządzania treścią korzysta ponad 61% wszystkich stron internetowych wyposażonych w system CMS – to znacznie więcej niż Typo3, Sitecore, Drupal, Joomla razem wzięte. Co ciekawe WordPress jest niesłychanie popularny w Japonii – stanowi tam aż 82,4% rynku CMS.

Aktualnie szacuje się, że w Internecie istnieje ok. 172 000 000 stron www. Na systemie WordPress zbudowanych jest ich aż 75 000 000 czyli prawie 35% wszystkich serwisów w całym Internecie. Statystycznie 1 z 3 odwiedzonych przez nas stron www serwowana jest właśnie za pomocą tego silnika.

Najwięksi ufają WordPress

System ten obsługuje prawie 15% z top 100 stron www na świecie. Bardzo znane, globalne firmy zdecydowały się właśnie na ten system CMS. Korzystają z niego tacy gracze jak:

WordPress stale zwiększa swój zasięg

Licznik pobrań dostępny na stronie WordPress.org z każdą sekundą podwyższa swoją wartość. W momencie pisania tego artykułu najnowszą wersję systemu (5.2) pobrano już prawie 60 milionów razy!  Co ważne mówimy tu tylko o ostatniej najnowszej wersji WP.

Wzrost

Dostępność w ponad 50 językach

Jeżeli planujemy stworzenie serwisu internetowego na wiele rynków zagranicznych to również w tym aspekcie WordPress pozytywnie zaskakuje. Aktualnie system posiada częściowe tłumaczenia na ponad 160 języków natomiast zupełnie ukończonych jest ponad 50. Wśród nich znajdują się oczywiście najczęściej używane języki na świecie takie jak: chiński, angielski, hiszpański, portugalski, francuski, rosyjski, niemiecki, japoński oraz oczywiście nasz ojczysty polski. 🙂

Programowanie

Ponad 55 000 gotowych rozszerzeń

Jedną z największych przewag systemu WordPress nad innymi CMS jest ilość gotowych rozszerzeń, które błyskawicznie zwiększają ilość funkcjonalności. Aktualnie w katalogu znajduje się ponad 55 000 różnych gotowych rozwiązań, które zostały pobrane pond 1.5 miliarda razy!

Zaawansowane zarządzanie SEO? Proszę bardzo! Formularze kontaktowe? Również dostępne! Google Analytics, sklep, katalog produktów, informacja o cookies, płatności, integracje z marketing automation? To wszystko można zaimplementować bardzo szybko dzięki dostępnym rozwiązaniom.

Zbudowanie WordPress zajęłoby 185 lat i kosztowało 10 milionów dolarów.

Kod źródłowy tego systemu składa się z 691 847 linii tekstu. Serwis OpenHub.net szacuje, że napisanie takiej ilości kodu przez jednego programistę zajęłoby 185 lat. Oczywiście historia tego systemu nie sięga tak daleko – system ten powstał w 2003 roku a nad jego rozwojem pracują setki ludzi na całym świecie. Serwis OpenHub.net podjął się również oszacowania kosztu napisania tak wielu linii kodu – ponad 10 milionów dolarów!

Podsumowanie

Powyższe liczby są szokująco wysokie i mówią same za siebie. WordPress zdecydowanie dominuje na rynku i nic nie zapowiada zmiany. Silnik ten kontynuuje swoją ekspansje w roli monopolisty na rynku systemów CMS.

Oczywiście WordPress nie jest jedynym możliwym wyborem. Serwisy internetowe można budować na systemach CMS lub, jeżeli zachodzi taka potrzeba, pisać dedykowane aplikacje np. w najlepszych na rynku framework’ach PHP takich jak np. Laravel (o czym postaramy się stworzyć osobny artykuł).

Jeżeli aktualnie zastanawiasz się nad wyborem silnika dla swojej nowej strony www i poszukujesz sprawdzonego partnera, który sprawi, że ten proces będzie łatwy, sprawny i przyjemny to oczywiście zapraszamy do kontaktu – służymy radą i doświadczeniem.

Do zobaczenia! 🙂

Mateusz Sitarz

Mateusz Sitarz

Dyrektor zarządzający

Internety robi odkąd pamięta. Ogromny fan nowych technologii oraz wieczny optymista z niestwierdzonym ADHD. W realu rzuca do kosza, pływa na wake'u, snowboardzie, skacze biega... no tak ADHD...

Zadzwoń: +48 792 61 25 35

Napisz: sitarz@mda.pl