Fixed Price czy Time & Material

Fixed Price, czyli ustalenie stałej ceny za projekt to bardzo popularny model współpracy z agencją. Jednak coraz częściej firmy decydują się na opcję "Time and Material". Czym charakteryzują się oba sposoby rozliczeń? Który z nich będzie dla Ciebie korzystniejszy?

Fixed Price

Rozliczanie w modelu Fixed Price zakłada oszacowanie z góry ceny za cały projekt. Koszt projektu jest zazwyczaj ustalany na podstawie wymagań klienta oraz harmonogramu prac. Wydaje się więc, że dzięki takiemu systemowi rozliczeń klient otrzymuje oczekiwany produkt w najkorzystniejszej cenie. Ale czy faktycznie?

W wielu przypadkach – tak. Realizując projekt, w którym mamy sprecyzowane oczekiwania, a termin realizacji jest stosunkowo krótki, ustalenie odgórnej ceny może być dobrym pomysłem. Jednak przy większych, bardziej wymagających projektach model Fixed Price posiada sporo minusów.

Wyceniając duży projekt agencje uwzględniają zapas, który pozwala zmniejszyć ryzyko. Cena jest podwyższona na wypadek nieoczekiwanych utrudnień lub komplikacji w trakcie produkcji. W praktyce, klient nie otrzymuje możliwie najniższej ceny.

Kolejną wadą jest ryzyko związane z określaniem wszystkich wymagań projektowych na jego początku. W celu oszacowania kosztu złożonego projektu, przed jego rozpoczęciem zazwyczaj sporządzana jest szczegółowa specyfikacja. Z tego względu, jakakolwiek zmiana w trakcie projektu wiąże się z dodatkowym kosztem, lub nawet z usunięciem części wykonanej pracy.

Co więcej, podczas przygotowywania specyfikacji projektu dodawanie kolejnych wymagań i funkcjonalności wiąże się z odczuwalnym zwiększaniem kosztorysu. Kiedy okazuje się, że cena projektu znacznie przekracza zakładany budżet, konieczne jest uszczuplanie specyfikacji. Takie negocjacje są dla klienta często wyczerpujące i mogą wpływać na podejmowanie pochopnych decyzji.

Time and Material

W opcji Time and Material klient płaci za faktycznie wykonaną pracę. Projekt jest systematycznie przedstawiany klientowi, co pozwala weryfikować pracę agencji i podejmować szybkie decyzje dotyczące rozwoju.

Stosując metodę Time and Materiał unikamy tworzenia pełnej specyfikacji. Dzięki temu wszelkie zmiany w trakcie projektu nie są tak kosztowne jak w przypadku opcji Fixed Price. Tak naprawdę, decydując się na opcję Time and Material wystarczy na wstępie określić kluczowe funkcjonalności projektu oraz założenia biznesowe. Wszelkie doprecyzowania naturalnie wynikają w trakcie wykonywania prac przez zespół produkcyjny. Z braku konieczności spisywania specyfikacji wynika jeszcze jedna zaleta – projekt można rozpocząć szybciej.

Jednak z perspektywy klienta największą zaletą wyboru opcji Time and Material jest oszczędność. Pracując w modelu rozliczeń za czas pracy uzyskujemy najniższą możliwą cenę. To nie wątpliwe duża przewaga nad Fixed Price, w którym wykonawca z reguły dolicza zapas ze względu na ryzyko projektowe.

Oczywiście, Time and Material nie jest rozwiązaniem doskonałym i posiada również swoje minusy. Aby efektywnie pracować z agencją w tym modelu rozliczania, zleceniodawcę powinna reprezentować osoba posiadająca kompetencje umożliwiające weryfikację efektów. Od takiej osoby oczekiwane jest stałe zaangażowanie w projekt i kontrolowanie przebiegu prac.

Jaki model rozliczeń jest korzystniejszy?

W zależności od rodzaju projektu obie opcje mogą być korzystne. Istotne jest, aby wybrać właściwy model do charakteru projektu.

Fixed Price będzie dla Ciebie idealnie, gdy:

  • Masz doskonale zdefiniowany zakres oraz harmonogram prac
  • Znasz zaufaną agencję, lub taką która posiada świetne rekomendacje
  • W swoim zespole nie posiadasz osoby, która wykazuje się kompetencjami umożliwiającymi weryfikację pracy agencji

Time and Material będzie dobrym wyborem jeżeli:

  • Ciężko jest Tobie w początkowej fazie zdefiniować zakres, harmonogram i kształt projektu
  • W swoim zespole posiadasz osobę, która wykazuje się kompetencjami umożliwiającymi weryfikację pracy agencji
  • Chcesz mieć większą kontrolę nad jakością prac i zminimalizować cenę projektu

Na koniec warto wspomnieć, że nie jest koniecznym wybór pomiędzy jedną lub drugą metodą. Może się okazać, że dla Twojego projektu najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie obu opcji. Wówczas, kluczową część prac możesz zlecić zakładając opcję Fixed Price, a rozwój projektu oprzeć o model Time and Material.